Prylar till salu!!
Bilder på alla prylar finns i galleriet prylar till salu som ni kan se här till höger.
Skidhjälm
Scott-shadow stl M. Svart använd sparsamt under en vinter. Inga krascher eller övriga defekter på den. Lite repad på ovansidan utav grenar.
Pris: 300 sek SÅLD
Skidor
Skitrab freeride med Dynafit TLT bindningar. Lätta topptursskidor som är gjorda för utförsåkning.
Skidorna är åkta på i 10-15 dagar i vinter. ett par toppturer i Norge och Abisko med omnejd.
Stighudar finns till också.
Pris: 5000 sek SÅLD
Ryggskydd
Scott, stl L. Använt under ett par dagar den gångna säsongen pga felköp.
Pris: 500 sek SÅLD
Ryggskydd
Scott, stl M. Använt under en säsong. Skicket är därefter men funktionen är god på det.
Pris: 350 sek SÅLD
Paddel
Mergner-paddel 188 cm lång. Använd under två år, inga större repor eller sprickor i den. Bra bruksskick.
Pris: 800 sek
Telemarksbindning
Cobra R8, Rottefella stl L. Ena halvan på bygeln saknas på ena bindningen. Finns att köpa för 100 kronor. Vid intresse för köp kan jag ordna fram den delen.
Pris: 1000 sek SÅLD
Skidor
Rossignol Scratch BC 175 cm. Använda under två säsonger, borrade för look px12 alt rottefella Cobra-bindning. Perfekt kit att köpa med skida och bindning.
Pris: 600 sek SÅLD
Jacka
Klättermusen Froste svart i stl M. Sparsamt använd under två år med normal-slitage. Litet skav på foder på ena sidan. Pris: 3200 sek SÅLD
Klättermusen om jackan: Froste är en kort jacka med kroppsnära passform. Hela jackan är i stretchmaterial så du kan röra dig fritt. Långa dragkedjor i sidan ger oöverträffad ventilation. Du kan till och med bära en liten ryggsäck under jackan och ha en eller båda sidor öppna, perfekt vid tuff vandring i brant terräng och blöt väderlek. Du kommer visserligen alltid att bli svettig när du jobbar hårt - det kan vi inte ändra på - men med Froste lovar vi att du får bästa möjliga ventilation i blöta väderförhållanden. (När solen skiner behöver du den inte.) Perfekt för höghöjdsklättring med risk för dåligt väder.
• Rullöppning baktill för maximal ventilation, stretchande nättyg på insidan håller ihop jackan när du öppnat den. • Cutan stretchmaterial i hela jackan gör att vi kunnat skära tajtare och ändå ökat rörligheten. • Duracoat-förstärkningar för lång livslängd.
• Rullöppning baktill för maximal ventilation, stretchande nättyg på insidan håller ihop jackan när du öppnat den. • Cutan stretchmaterial i hela jackan gör att vi kunnat skära tajtare och ändå ökat rörligheten. • Duracoat-förstärkningar för lång livslängd. • Huva med sömlösa justeringskanaler och plats för hjälm. • På baksidan justeras omfång och höjd med två separata snören. • Ändstyckena är tillverkade i två olika material (gummi och nylon), så du vet vilket snöre som är vilket utan att ha ögon i nacken. • Mjukt skyddstyg på insidan av huvan är bekvämt och skyddar membranet mot fett och oljor (från hårfett, krämer och liknande). • Vindstrut minskar risken för köldskador. • Tre fickor, samtliga ur vägen för höftbälte eller sele. • Dold skipassficka på ärmens insida. • Förlängd rygg för bättre skydd. • Dragsko-justering i nederkant för tajt stängning. • Ren design med snörjusteringar för midja och huva inuti fickorna, minskar trassel och risken att snören snärtar upp i ansiktet. • Slitstarkt förstärkningsband i ärmslut och mjukt foder på insidan. • Snedställd, dold Ykk Vislon-dragkedja i fronten för extra vattentäthet. • Sköljsäkra sidodragkedjor för pålitlig ventilation. • Reflex-logo för synlighet i mörker. • Kompass. • Visselpipa. • Dold Recco-reflektor.
Jacka - HELT OANVÄND!!
Haglöfs, LIM ULTIMATE JACKET röd i stl M. Alla lappar finns kvar på den.
Ultralätt minimalistisk jacka, avskalad på allt onödigt och utan ett grams övervikt
• Jackan är skuren i stora, sammanhängande delar för att minimera antalet sömmar
• Flyttade axel- och sidosömmar för ett behagligt plagg som inte skaver
• Sömmarna är tejpade med Gore-tex® Paclite® smaltejp för smidighet och lägre vikt
• Justerbart jackavslut och förlängd rygg
• Fast huva med 3-vägsjustering
• Hellångt vattenresistent frontblixtlås med innerslå
• Bröstficka med vattenresistent blixtlås
• Förböjda ärmar och elastiska ärmslut med tumgrepp
• Reflekterande tryck
Pris: 1500 sek SÅLD
Jacka
Kokatat Action Jacket stl M. Färg Mango. Jacka för paddling, latexmuddar i handledern och kardborre-stångning i halsen. Litet hål på ena armbågen som är lagat med liquid-sole.
Gore-tex XCR i hela jackan.
Pris: 1000 sek SÅLD
Kommentarer
-
mormor
2009-09-18 11:17:42
Vilken tur du har som har en mamma som kollar att du har stavat rätt. Du bär ju Stockholm nu kanskepåväg till umeå ochmaria ha det så bra
Senaste inlägg
Prylar till Salu
Senaste kommentarer
-
Landkrabbekarin » Surfs up! : ”Hm nä jag ä inte bitter. Men jag fick köra i går eftermiddag i stället, det var ..”
-
oscar w » Diamir Eagle en bluff? : ”Hela bidningen fjädrar bakåt i tådelen när man når maxläget och upp till 90 grad..”
-
Ia » Bilder från abisko: ”Hej Oscar! Det är vackert i Abisko också, eller hur? Välkommen tillbaka till Sve..”
-
IA » En skitig svenskhytta: ”DU ÄR FANTASTISK! BRA ATT VETA, OM MAN BEHÖVER HJÄLP MED STÄDNING O RENGÖRING PÅ..”
-
helena » En skitig svenskhytta: ”Påbrå!!!!!!!!!”