Resumé från Idre
Forsränning i Idre var riktig rock ´n roll men blev lugnare än förväntat. När vi kom till take-out så kunde vi konstatera att vattnet hade sjunkit dryga metern under natten vilket gjorde att det inte blev så stökigt som vi hade förväntat oss.
Totalt så blev vi två gummibåtar och 4 kajaker som paddlade hela sträckan på 14 km. Första stora passagen, bössfallet paddlade vi med kajak medans raftarna valde att bära förbi.
Ett olyckligt missförstånd ( NO,NO,NO inte GO,GO,GO som många uppfattade det) gjorde att Matilda som var med hoppade från en klippa och slog knäna i en sten på botten. Resultatet en spräckt knäskål, på sjukan hade hon fått liknelsen men en pepparkaka som man knäcker i handen, så såg knät ut.
Övriga fullföljde turen men vi bar förbi Helvetesfallet och Larsfallet. Alltid kul att komma ut och paddla lite nya turer. Häftig miljö att paddla i med många smala passager och canyon-känsla.
Kom hem till Åre vid midnatt och körde forsränning på Gevsjön i dag.
I morgon blir det kanske Enan, känns som om jag håller på att bli sjuk... Har ont i halsen. SVININFLUENSAN!!!
Kommentarer
Senaste inlägg
Senaste kommentarer
-
Landkrabbekarin » Surfs up! : ”Hm nä jag ä inte bitter. Men jag fick köra i går eftermiddag i stället, det var ..”
-
oscar w » Diamir Eagle en bluff? : ”Hela bidningen fjädrar bakåt i tådelen när man når maxläget och upp till 90 grad..”
-
Ia » Bilder från abisko: ”Hej Oscar! Det är vackert i Abisko också, eller hur? Välkommen tillbaka till Sve..”
-
IA » En skitig svenskhytta: ”DU ÄR FANTASTISK! BRA ATT VETA, OM MAN BEHÖVER HJÄLP MED STÄDNING O RENGÖRING PÅ..”
-
helena » En skitig svenskhytta: ”Påbrå!!!!!!!!!”
Hittade du några bilder på minneskortet?