'lafjellet'
Nu när jag jobbar hela veckorna så brukar jag försöka vara ledig hela helgen så att jag hinner gå lite turer och åka skidor lite på fritiden också. Så under fredagkvällen planerade vi upp om en topptur till Lafjellet som ligger vid fjällsaeter, en skidanläggning ett berg bort.
Vi som skulle på tur var jag, Eivind, Eli och Thorbjørn. Förra helgen när vi skulle ut så var jag 35-40 min sen ner till Eivind och Eli och ville just därför vara i tid nu då, vi hade sagt 10.30 - 11.00 nere på parkeringen. Jag såg till att vara packad och klar där nere till 10.35, efter lite väntande fick jag ett sms av E, " Vi har precis vaknat, blev lite sovmorgon.. kom ner på kaffe om du är sugen".
Jag passade på kaffen och gick upp till hyttan för att göra lite saker som jag inte hade hunnit göra tidigare fick tillslut ett sms om att dom skulle vara uppe vid 12.30 istället. Tänkte ett tag hur mycket längre sovmorgon jag hade kunnat ta, men inte hela världen och dessutom försvann allt dåligt samvete från att jag var sen sist. Nu låg jag ju i lä med min 40 min mot deras 2 timmar ;)
12.45 kom dom tillslut och så var vi äntligen på väg, bilkörningen dit tog inte mycket mer än 10 minuter, bara runt berget.
Det har kommit in lite finväder här i Stranda så även idag var det blå himmel och sol, men med 14 friska minusgrader. Med lite vind på det så blev det ganska kallt om händer och ansikte.
Efter en liten miss i kartläsandet så gick vi bet på huvudtoppen och kom bara upp på förtoppen. Ska väl erkännas att det mestadels var min, det var helt enkelt så att från det håll som vi kom nu så blev det för svår klättring på slutet upp på toppen(snön var för porös).
Lite bittert är det alltid att inte få komma upp på den riktiga toppen, men men. Väl där uppe så blev det lite lös planering av nya projekt, det är helt galet mycket fina toppar här. " Den där då! A o den DÄR! kolla den traversen då!"
Åkningen ner var inte så mycket att hänga i granen, ett skarlager på 1,5 cm som höll ända tills man tryckte till var fostrande, med lite flatljus på det så var det toppen!
Kvällen avslutades med chili con carne och vin i nya vänners lag, svårslaget!
Prylar till salu
Läs mer om prylarna som är till salu på bloggen.
Senaste inlägg
Senaste kommentarer
Bloggarkiv
Länkar
Etikettmoln
backlash kläder geir akse ledighet media mitt hus naxo dalmannshornet väderleksrapport oa utefoto kvällåkning Årefjell rännor update ørsta/volda sjukdom græsdalen offpist norwegian mountains fritschi diamir kallt puder recension onyx genompaddling klättermusen solsken rafting verdict skredvarsel emdalstindane kadens strandadalen slao topoduo røda kors active ski skidalpint hemsida justice suljätten nyheter randonne laviner dunkläder storsnasen snøskredvarsel säljes botnenibba nicklas axelsson friflyt dr alban paddling skredgruppa skredprojekt 75 mm sol sommar dynafit hudvård Ämån black diamond jope grott-tur säljas reklam campus Åre prylar skidpatrull Åre apotek hjärtat bilder stranda klättring foto forspaddling topptur forsränning skidåkning tångböle abisko jope.se skador dammån snÖ! fjällguide ntn snö högvatten i Åre kajakkurs stryn stoke overvollshornet telemark fotografering uteguiden strandafjellet blocket fonnbu vattenfall heliski blåhorna alpin klättring jobb powder ledigt sommaren tännforsen brattland ytstevasshorn randobindningar greg hill bjønnatanna töväder thomas heisig träning högvatten telisbindning ngi diamir eagle flosteinnibba enan utemagasinet.no lafjellet gevsjön dynafit titan tfx snasahögarna sprängning tuvegga oscar almgren semester foton ati vellesæterhornet repellering takräcken is i skägget vålån proto sick svenskhytta artikel doping pure freeride camp nve stockholm lavinbekämpning utemagasinet håec dynafit manaslu dynafit zzero 4 ct-f grøtdalshornet nordhallen
Landkrabbekarin » Surfs up! : ”Hm nä jag ä inte bitter. Men jag fick köra i går eftermiddag i stället, det var ..”
oscar w » Diamir Eagle en bluff? : ”Hela bidningen fjädrar bakåt i tådelen när man når maxläget och upp till 90 grad..”
Ia » Bilder från abisko: ”Hej Oscar! Det är vackert i Abisko också, eller hur? Välkommen tillbaka till Sve..”
IA » En skitig svenskhytta: ”DU ÄR FANTASTISK! BRA ATT VETA, OM MAN BEHÖVER HJÄLP MED STÄDNING O RENGÖRING PÅ..”
helena » En skitig svenskhytta: ”Påbrå!!!!!!!!!”