'repellering'
Idag har jag för andra dagen i rad varit ute på Väla-berget och klättrat, det är det som är lättast för mig att jobba med och ändå kunna vila axeln. Det har varit ett gäng på totalt 30 personer under två dagar som jag och Mathias har varit ute med. En av ledarna som var med idag var en gäst från Kittelfjäll, så jag har varit ute och flygit helikopter med honom, rätt latjo att springa på gamla gäster överallt.
Var hemma vid 17-tiden och träffade Fredde och hans brorsa nicke som är uppe. Dom hade lite "plans" på att åka till Nordhallen och fira ner sig för en grymt hög klippa. Nu tänker ni: Det låter helt normalt! Nej, kanske inte det men grymt kul!
Nordhallen ligger bortanför Duved, ungefär vid Staa-bron där dom passerar under på HÅEC. Man knatar upp över ett stort kallhygge vilket också visade sig vara ett av Åredalens bästa smultronställen. Har aldrig ätit så mycket smultron i hela mitt liv!!! Berättar inte mer exakt än så vart det ligger, måste hålla på det där stället lite. När man kommer upp på kullen så har man en lång klippvägg utefter hela sidan där man kan fira sig ner från allt mellan 10 och 45 meter.
Vi värmde upp med 10 meters firning, tillräckligt för att det ska börja pirra lite i magen.. Nicke tyckte inte att det var svinballt, men tog sig tillslut ner. För övrigt hans första firning någonsin.
Hela grejen med att fira är att man kommer till högsta punkten med en gång, man får inte värma upp som med vanlig klättring när man börjar på marken.
Mission nr 2 - fira 45 meter varav 35 hänger man helt fritt från väggen. Nu börjar vi snacka!
Fredde var först ut att pröva lyckan, det gick fint för honom även om han var lite nervis innan. Ofta när man firar så har man en repbroms som repet löper igenom och sen en prusik-slinga. Friktionen som skapas när repet glider genom bromsen skapar "broms-effekten", men släpper man handen på repet så blir det fritt fall ner i backen. Det är anledningen till att man använder en prusik, den är som en extra hand på repet och ger en möjligheten att släppa greppet.
Jag hade ingen prusik för stunden och firade bara på en broms, jag kan helt ärligt säga att det var länge sen jag var så nervis. När man lämnar klippan, har fem meter in till väggen och har 35 ner till marken, då håller man hårt i repet! Jäkligt hårt!
Men vad grymt kul det var då!
Nästa projekt: Suljätten! Då så hänger man i det fria i ungefär 80 meter, det är grejer det. Ska försöka göra det någon dag i veckan.
Kolla noga på bilden så kan ni se Erik.
SES!!
Prylar till salu
Läs mer om prylarna som är till salu på bloggen.
Senaste inlägg
Senaste kommentarer
Bloggarkiv
Länkar
Etikettmoln
skredgruppa blåhorna heliski vattenfall sol blocket strandafjellet grøtdalshornet nordhallen media dynafit zzero 4 ct-f dynafit manaslu håec utemagasinet dalmannshornet nve oa utefoto kvällåkning doping artikel svenskhytta sick proto vålån is i skägget takräcken repellering puder ati foton semester sprängning tuvegga solsken rafting verdict skredvarsel lafjellet utemagasinet.no enan røda kors diamir eagle ngi telisbindning högvatten träning bjønnatanna töväder nyheter laviner randobindningar dunkläder snøskredvarsel tännforsen säljes botnenibba powder jobb campus Åre dynafit fotografering Ämån black diamond jope grott-tur säljas högvatten i Åre skador fjällguide snÖ! dammån bilder stranda tångböle foto forspaddling topptur forsränning skidåkning klättring abisko jope.se apotek hjärtat Åre skidpatrull prylar snö reklam kajakkurs stryn stoke overvollshornet telemark hudvård ntn friflyt nicklas axelsson alpin klättring ledigt sommaren storsnasen brattland ytstevasshorn randonne greg hill suljätten justice hemsida thomas heisig active ski skidalpint topoduo slao strandadalen kadens flosteinnibba emdalstindane gevsjön dynafit titan tfx snasahögarna klättermusen genompaddling onyx recension oscar almgren kallt fritschi diamir vellesæterhornet offpist norwegian mountains sjukdom græsdalen update ørsta/volda Årefjell rännor pure freeride camp väderleksrapport stockholm naxo mitt hus lavinbekämpning ledighet geir akse kläder backlash sommar uteguiden 75 mm skredprojekt fonnbu paddling dr alban
Landkrabbekarin » Surfs up! : ”Hm nä jag ä inte bitter. Men jag fick köra i går eftermiddag i stället, det var ..”
oscar w » Diamir Eagle en bluff? : ”Hela bidningen fjädrar bakåt i tådelen när man når maxläget och upp till 90 grad..”
Ia » Bilder från abisko: ”Hej Oscar! Det är vackert i Abisko också, eller hur? Välkommen tillbaka till Sve..”
IA » En skitig svenskhytta: ”DU ÄR FANTASTISK! BRA ATT VETA, OM MAN BEHÖVER HJÄLP MED STÄDNING O RENGÖRING PÅ..”
helena » En skitig svenskhytta: ”Påbrå!!!!!!!!!”