'skador'

Efter 4 dagars varmväder och regn så är äntligen snön tillbaka! Har varit så mycket som 7 plusgrader här nere på parkeringen, vilket har gjort sitt på snötäcket som har sjunkit ihop rejält sista dagarna.

I morse kom Active ski upp med en buss med 40 gäster som ska vara här över helgen och åka skidor, skönt med lite svenskar och inte minst stockholmare ;)

Jag kommer köra lite offpistguidningar med dom under lör-sön då det blev lite bortfall på tidigare tilltänkta guider, jag tackar och tar emot.

 

Men som vanligt när det snöar så blir sikten något fruktat dålig, med flatljus och allt vad det innebär. Alla vi idag fick känna på det med en hel del sköna vurpor. En kille som kom upp i morse ramlade så pass illa att han slog av ligamentet i nyckelbenet från axeln, han hade kommit ut över en plogkant i pisten som han inte sett.

Jag hade lite pistvisning med lite utav folket från Active ski idag, och en hel del av dom drog sköna vurpor däribland jag!

 

Som sagt helgen blir i offpisten och pudret!!

 

Vad passar bättre än det här lilla klippet?

 

Visa hela inlägget »
Etiketter: offpist, skador, active ski

Blå himmel, sol, sköna gäster, det blir nog inte mycket bättre än så. Jag och Sandell hade en liten grupp med bara 9 pers totalt. Grymt skönt att bara kunna softa och ta det lugnt.

 

Axeln min är lite seg fortfarande, men tog det bara lungt och gled med idag. Tror det är alldeles lagom med det i ett par dagar. Känns betydligt bättre i den idag än tidigare vilket känns skönt, har försökt att inte använda den för mycket utan bara ta det lugnt.

 

Tror att jag och Marcus ska ner och kolla lite paddling neranför Tännforsen ikväll, rycktet säger att det kan finnas några sköna lekvågar där nere.

Visa hela inlägget »

Jaha, då har man råkat ut för den vanligaste paddelsjukdomen, axel ur led! Jag och Macke paddlade Enan idag då vi båda var lediga. Efter den första passagen, ett 6 meter högt vattenfall så kommer pennvässaren. Jag tippade runt kom med axeln i ett ytterläge och kände hur det klickade till, FAN också! Lyckades rolla upp men sen så tippade jag igen, kände inte att jag ville riskera något mer utan ryckte kapeller och simmade!

Den här säsongens första simning faktiskt, men kändes skönt att det var av en godkänd anledning och inte för att jag inte kunde komma upp på rollen. Det snurrade en hel del tankar i huvudet på mig dom där 5 sekunderna jag låg i vattnet. När man jobbar som guide så kan man överlag säga att det är inget höjdare om man blir/sjuk skadad. Det innebär allt om oftast inget jobb = inga pengar!

 

Axeln hoppade rätt av sig själv mer eller mindre med en gång så jag klarade av att paddla ner. Ett par passager bar jag förbi men det tog inte alltför lång tid. I morgon så ska jag fota en tur på Tångböle men man kan mest sitta och guppa med, så ska inte bli någon fara för axeln. Känner mig lite klen i armen men det fungerar att göra det mesta med den, självklart kan jag inte säga att det är svinskönt när den kommer i ytterlägen. Rullar på med rätt mycket jobb över helgen och nästa vecka så det är bara för axeln att gilla läget. Ska försöka ta det så lungt som det går...

 

När vi var i Uganda i höstas så hoppade den till en gång också, fick en massa övningar som jag skulle göra men det är man  ju lite dålig på att följa upp. Då får man bita i det sura äpplet... Har redan börjat med övningara ikväll. Klarade av att göra armhävningar med så det verkar inte ha gått alltför hårt åt på axeln, dock gjorde jag dom på knäna... men men.

 

Laddar nog upp lite sköna bilder från forsränningen i morgon. La faktiskt upp ett gäng bilder under kategorin forspaddling.  Spana in dom!

 

Ses i forsarna!

Visa hela inlägget »
Etiketter: enan, forspaddling, skador
  

Prylar till salu

Läs mer om prylarna som är till salu på bloggen.

Detta bildgalleri kräver att du har javascript aktiverat och Flash installerat.

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

  • Landkrabbekarin » Surfs up! :  ”Hm nä jag ä inte bitter. Men jag fick köra i går eftermiddag i stället, det var ..”

  • oscar w » Diamir Eagle en bluff? :  ”Hela bidningen fjädrar bakåt i tådelen när man når maxläget och upp till 90 grad..”

  • Ia » Bilder från abisko:  ”Hej Oscar! Det är vackert i Abisko också, eller hur? Välkommen tillbaka till Sve..”

  • IA » En skitig svenskhytta:  ”DU ÄR FANTASTISK! BRA ATT VETA, OM MAN BEHÖVER HJÄLP MED STÄDNING O RENGÖRING PÅ..”

  • helena » En skitig svenskhytta:  ”Påbrå!!!!!!!!!”

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln