'stoke'

Dynafit har i sammarbete med topptursentusiasten Greg Hill utvecklat en ny fet topptursskida, namnet på den blev Stoke. Inte vilken Stoke som helst utan Gregs hemmaplan Revelstoke är det namnet anspelar på. Skidan är tänkt för dom som toppturar på ställen med mycket snö och helt enkelt vill ha en bredare skida.

 

Fakta om skidan:

 

Längder: 164cm, 173cm, 182cm

Mått: 128 / 104 / 118mm; 129 / 105 / 119mm; 130 / 106 / 120mm

Svängradie: [164cm] 16.8m; [173cm] 20.1m; [182cm] 23.2m

Konstruktion: Sidewall construction with fiberglass and carbon reinforcement

Material i kärnan: Isocore Paulownia with beech and bamboo stringers

Vikt: [Pair, 182cm] 1645g 

 

Skidan ska komma ut i butik först nästa år men har redan tagits i produktion och det går att få tag i dom i Sverige i längden 173. Jag har redan fått kolla och klämma lite på skidan och det första som slår en är att den är jäkligt snygg!

Vridstyvheten i skidan är inte mycket att hänga i granen, det går att vrida den rätt mycket bara i butik men det är inte därför man köper den här skidan. Det är för att den är bred och lätt, två egenskaper som är grymma när man vill ha en topptursskida för bra snödjup.

 

Förhoppningsvis så kommer den komma hem i 182 till Sverige till våren och jag ska få skickat en till mig på test. Kan knappt vänta efter att få provåka dom!

 

 

Visa hela inlägget »
Etiketter: greg hill, stoke, dynafit

Jag har precis kommit hem från min näst sista dag för vintern på Äventyrsbutiken och försöker elda upp lite värme i stugan samtidigt som jag packar för stranda.

Ska börja med att erkänna att det är något grymt skönt att ha kvar boendet här i Åre vilket gör att man packar ut det man ska ha med sig och resten, DET LÄMNAR MAN! Istället för att springa runt med panik-ångest och försöka packa ihop allt för att slänga in i något förråd någonstans.. 

När man dessutom har en fet mondeo så har man hur mycket plats som helst...

 

Har kittat upp mig nu under hösten och förvintern med en hel del roliga nya skidor och andra spännande prylar som ska testas i vinter. Återkommer mer om det löpande.

 

Pratade med Stranda igår och det hade snöat 40 cm över natten... Värt! Så jag hoppas på en hel del puder nu och har ni lite tid över vet ni vart ni ska åka: ABIS... eller nej STRANDA menade jag ju! ;)

 

Patrik från Dynafit var inne med nya Stoke skidan i butiken så om ni är sugna kan ni komma in och beskåda skönheten... För er oinvigda så är det den feta dynafit skida som jag pratade om för ett par veckor sen. 105 i midja och utvecklad av toppturs-entusiasten Greg Hill.

 

Patrik visade även ett par andra spännande nyheter för nästa vinter men dom återkommer jag tlll senare.

 

Ha de!

Visa hela inlägget »
Etiketter: stoke, dynafit, stranda
  

Prylar till salu

Läs mer om prylarna som är till salu på bloggen.

Detta bildgalleri kräver att du har javascript aktiverat och Flash installerat.

Senaste inlägg

Senaste kommentarer

  • Landkrabbekarin » Surfs up! :  ”Hm nä jag ä inte bitter. Men jag fick köra i går eftermiddag i stället, det var ..”

  • oscar w » Diamir Eagle en bluff? :  ”Hela bidningen fjädrar bakåt i tådelen när man når maxläget och upp till 90 grad..”

  • Ia » Bilder från abisko:  ”Hej Oscar! Det är vackert i Abisko också, eller hur? Välkommen tillbaka till Sve..”

  • IA » En skitig svenskhytta:  ”DU ÄR FANTASTISK! BRA ATT VETA, OM MAN BEHÖVER HJÄLP MED STÄDNING O RENGÖRING PÅ..”

  • helena » En skitig svenskhytta:  ”Påbrå!!!!!!!!!”

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln